provoz: květen - říjen

e-mail: info@kempkaprik.cz   +420 723 591 780

Pohádkové vyprávění

Výlet za lesními rybníky - Svobodný, Skalice, Medenice. Délka trasy cca 11 km. Vhodné pro kola nebo pěší turistiku, lesní cesta, nenáročná.

Děti bude na cestě provázet pohádka: Pohádkový příběh kapříka Jakuba.pdf - zde ke stažení

Mapa cesty

  1. Start z Autokempu Kapřík – GPS 48°57'43.632"N 14°56'57.119"E. Nahoru kolem tábořiště autokempu Kapřík nastoupíte na cyklotrasu č. 1010. Cesta je na začátku asfaltová a vede do lesa rovně na jih, dále cesta prašná, ale kvalitní. Po 3,9 km jste u rybníka Svobodný.
  2. Rybník Svobodný – GPS 48°55'48.431"N, 14°58'20.917"E. Chovný rybník pro chov kaprů (výměra 42,2 ha), uprostřed lesního ticha. K vidění jsou zde kachny, labutě, volavky i kormoráni. Možné hnízdiště orla mořského. Dále pokračujte po cestě na jih, po 800 m první odbočka vpravo, asi za 750 m zatočte opět vpravo a za 370 m se napojíte na červenou turistickou značku rovně na sever. Za 1,6 km zajímavé zastavení vlevo směr rybník Skalice.
  3. Zastavení – Odbočte z cesty doleva a po 200 m objevíte tajemnou puklinu ve skále ve tvaru svatého kříže. Na druhé straně cesty za strání se nachází velký kámen tzv. viklan, porostlý smrčky. Pokuste se kámen rozhoupat, opravdu se houpe! Dále za 200 m je rybník Skalice.
  4. Rybník Skalice – GPS 48°55'56.943"N, 14°57'35.959"E. Typický lesní chovný rybník s nově opravenou hrází (výměra 19,66 ha), při nižším stavu vody vyčnívají z hladiny vody kulaté žulové balvany. Poté návrat 400 m zpět na červenou značku a pokračujte dále na sever přes hráz chovného rybníka Medenice (výměra 15,53 ha), GPS 49°0'21.246"N, 14°54'9.399"E, směrem k restauraci Medenice cca 850 m.
  5. Občerstvení v lesní restauraci Medenice – Restaurace se nachází v objektu bývalé vojenské roty pohraniční stráže. Pro děti je zde k dispozici velké dětské hřiště. Dále pokračujte po červené značce na sever mezi první domky obce Chlumu u Třeboně cca 950 m.
  6. Zastavení – Upravené zahrádky místních domorodců (u chalup jsou k vidění šlechtěné stromky, květiny, rostliny, potůčky a rybníčky). Dále již pokračujte do cíle tj. autokemp Kapřík, okolo obecního kempu Hejtman Jih cca 1,6 km.
  7. Recepce autokempu Kapřík – Jsme tu pro Vás a těšíme se, že se s námi přijdete podělit o zážitky z Vaší pohádkové cesty.

Přejeme Vám mnoho dalších zdolaných kilometrů po krásných pohraničních oblastech Chlumecka a nebojte se i návštěvy sousedního rakouského regionu Litschau. Rádi Vám poradíme při plánování dalších výletů. Váš autokemp Kapřík.

  • Příběh kapříka Jakuba

    Za časů, kdy ještě nebyla televize, mobil a počítač, žil byl na chlumeckých rybnících a stokách Kapřík Jakub. Vesele si plul v čistých vodách a sledoval život okolo sebe. V lesních rybnících u rakouských hranic, jež se jmenují Svobodný, Skalice a Medenice, čas od času z hladiny rybníka spatřil podivné lidi, kteří táhli na zádech těžký batoh nebo krosnu z Rakouska do Čech a opačně. Vídal je brzy z rána, odpoledne a někdy je zahlédl i pozdě večer. „Co asi ti podivní človíčci přenášejí?“, myslel si Kapřík Jakub.

    Byli to pašeráci, kteří přenášeli vzácné zboží přes hranici a výhodně ho pak prodávali překupníkům za smluvené ceny. Z Rakouska nosili chutné lahůdky do Čech. Z Čech zase pašovali rukodělné výrobky našich českých mistrů a vše nepoctivě prodávali. To ale Kapřík Jakub nevěděl a musel této záhadě přijít na kloub. Zaplaval do rákosí, mezi bažinky a slatě, kde vyhledal na pomoc lesní víly a strašidla. Domluvil se s lesní vílou Amálkou a skřítkem Hejdubalem. Když přišla jejich chvíle, víla a skřítek zahnali jednoho pašeráka do bažin a slatí na kraji rybníka Svobodný. Tam hned připlaval také Kapřík Jakub a plácl silně ocasem o hladinu rybníka. Pašerák se zalekl, že se utopí v blátě, odhodil těžký batoh a s hrůzou utekl domů.

    Kapřík Jakub, víla Amálka a skřítek Hejdubal tak měli možnost prozkoumat obsah batohu. Samozřejmě! Obsahoval pamlsky, cukr, sůl a čokoládu. Náplň nekalého paše přátele velice potěšil, ihned se rozdělili s lesními a vodními zvířátky. Všichni si moc pochutnali. „Co ale uděláme s velkým batohem a co když se pašerák pro něj vrátí!“ říkali si. „Žádný problém“, řekl Kapřík Jakub. „Nacpeme do batohu bláto a rašelinu a počkáme, co se bude dít!“

    A měli pravdu. Druhý den se doma pašerák podivil, proč a čeho se tak ulekl. I vydal se zpátky do lesa pro svůj batoh. Našel ho na svém místě na kraji bažiny. Rychle si ho nasadil na záda a upaloval do vsi. „To je tíha“, říkal si. „Za to dostanu hodně špinavých peněz“, radoval se. Doběhl do hospody a svolal překupníky. Když chtěl obsah batohu prodat překupníkům, otevřel ho a údivem zkameněl. Místo zboží jen bláto a rašelina! „Co jsi nám to z rakús přinesl“, posmívali se mu překupníci. „Bláta tu přeci v Čechách máme dost.“ A tak zůstal pašerák jen pro smích a ještě dlouhá léta se o něm říkalo: „To je ten, co nosí z Rakouska jenom bláto a rašelinu.“

    Kapřik Jakub